Sztancowanie polega na wykrawaniu z papieru lub tektury elementów o kształcie zgodnym z wykrojnikiem. Metoda jest wykorzystywana np. w procesie kaszerowania papieru, kiedy to jeden z elementów ma niestandardowy kształt lub ozdobne wycięcia. W procesie sztancowania wykorzystuje się specjalne stalowe wykrojniki o zaostrzonej krawędzi. Aby uzyskać idealną powtarzalność elementów, wykrojnik wykonuje się ze specjalnie wzmacnianej stali. Następnie wykrojnik mocowany jest w prasie, która pod odpowiednim naciskiem dociska wykrojnik do arkuszy papieru, wycinając z nich określone kształty i elementy. Duża trwałość sztancy pozwala na jej wielokrotne wykorzystywanie, nie tylko w tym jednym zleceniu, ale i kolejnych.

Sztancowanie – jakie kształty można uzyskać?

Metodą wykrawania w papierze można uzyskać dokładnie te same kształty, w jakich można wykonać wykrojnik. Warunkiem jest zachowanie stosunkowo dużych kątów i łuków, tak aby można w odpowiedni sposób wygiąć blachę, z którego wykrojnik jest zbudowany. Sztancowanie można również stosować do niemal wszystkich gatunków papierów i tektur, bez względu na grubość. Aby uzyskać idealnie równe krawędzie cięcia, precyzyjnie dobiera się siłę nacisku oraz liczbę arkuszy do jednorazowego wycinania. W procesie sztancowania są dziś wykorzystywane prasy hydrauliczne lub elektryczne, gwarantujące wysoką precyzję obsługi

Efektywność sztancowania

Nasza drukarnia zapewnia kompleksowe usługi sztancowania, zgodnie z życzeniami klientów. Wykonujemy wszystkie prace związane z opracowaniem projektu sztancy i jej wykonaniem. Dysponujemy nowoczesnym zapleczem technicznym, a nasze wieloletnie doświadczenia jest gwarancją zadowolenia u najbardziej wymagających klientów. Zachęcamy do skorzystania z możliwości kaszerowania sztancowania i kaszerowania, które pozwalają uzyskać efektowne wykończenie druku i nadać mu indywidualny charakter.