Letterpress to elegancka i bardzo efektowna forma druku. Historia jej wynalezienia datowana jest na czasy Guttenberga, kiedy to druk był jedną z pierwszych metod drukowania. Letterpress to właśnie postać druku wklęsłego, która jest wykonywana na różnego rodzaju papierach o dużej gramaturze i sztywności. Często jest używany papier ekologiczny bawełniany na którym wykonuje się tłoczenia.

Jak wykonuje się druk letterpress?

Aby uzyskać efekt druku tłoczonego wklęsłego, stosuje się polimerowe lub magnezowe matryce odwzorowujące kształt napisów, logo lub innych elementów graficznych. Matryce mogą, ale nie muszą być pokryte w farbie i zostają dociśnięte do powierzchni papieru. Zależnie od siły docisku, jak i gatunku papieru, możliwy do uzyskania  tłoczenia  o różnym stopniu głębokości.

Efektywność druku letterpress – druku tłoczonego

Dla uzyskania najlepszych efektów tej metody, zalecamy stosowanie papierów bawełnianych lub ozdobnych grubych do uzyskania głębokiego tłoczenia, jak również papierów ekologicznych bawełnianych. Możliwość stosowania druku letterpress w kolorze lub „na ślepo” (matryce bez farby), otwiera jeszcze więcej możliwości dla projektowania ciekawych i eleganckich materiałów. Istnieje również możliwość uzyskania druku tłoczonego złożonego z kilku kolorów. Wówczas jednak dla każdego z nich wykonuje się osobne matryce, które muszą zostać ściśle ze sobą spasowane.

Na jakich materiałach wykonuje się letterpress

Prosta i niezawodna technika druku wklęsłego jest chętnie wykorzystywana do druku typograficznego wizytówek, zawieszek na odzież, zaproszeń, certyfikatów, kart meny, etykiet oraz innych materiałów poligraficznych o charakterze reprezentacyjnym.  Polecamy tę formę starą metodę druku wszystkim klientom, dla których ważna jest elegancka postać materiału, jego niebanalny wygląd oraz wyjątkowy efekt trójwymiarowości na papierze.

Druk Letterpress wykonujemy na różnych materiałach poligraficznych np.: wizytówce, zaproszeniu, certyfikacie, etykietach, zawieszkach, metkach, kartach menu itp.

KOLOR:

  kolory farb mieszamy ręcznie, wszystkie kolory dobieramy z palety barw Pantone Solid Uncoated
–  na ciemnych papierach stosujemy jedynie kolor złoty lub srebrny
–  na ciemnym papierach są spore trudności z użyciem koloru białego (ale można go zastąpić srebrnym kolorem który daje zbliżony efekt:)-