Kaszerowanie to jedna z ciekawszych form uszlachetniania druku, polegającą na połączeniu papierów. Kaszerowanie najczęściej polega na trwałym przyklejeniu papieru zadrukowanego (lub nie) do papieru o innym kolorze, fakturze, celem uzyskania ciekawego efektu i zwiększyć grubość papieru. Metoda kaszerowania jest stosowana na świecie i jest bardzo efektowna. Możliwość indywidualnego wpływania na grubość papieru i uzyskanie np. dwukolorowego papieru , poprzez dodanie do niego drugiego papieru o innych kolorach papierów, sprawia że całość staje się unikalna i jedyna w swoim rodzaju.

Jak wykonuje się kaszerowanie?

Aby móc wykonać kaszerowanie, należy przygotować dwa papiery lub więcej. Do połączenia obu elementów ze sobą stosuje się specjalne kleje poligraficzne o dużej sile wiązania, które po wyschnięcia są niewidoczne dla oka. Zaletą stosowania tego kleju jest jego równomierne wchłanianie się, dzięki czemu nie pozostają zmarszczenia lub inne defekty klejenia. Metoda ta może być wykonywana dla każdego nakładu druku i jest jedną z form jego indywidualnej kreacji.

Efektywność kaszerowania

Kaszerowanie samo w sobie jest bardzo reprezentacyjną metodą uszlachetniania druku. Jednak umiejętnym wyborem gatunków i kolorów papieru można zdecydowanie podnieść jej efektywność wizualną. Pozwala to uczynić produkt jeszcze bardziej luksusowym i reprezentacyjnym. Jest chętnie wykorzystywane do ozdabiania zaproszeń, wizytówek, voucherów, metek, zawieszek i wszystkich innych materia.łów, które powinny być oryginalne i wpadające w oko.